Polecane
Kategoria: Wiedza
Niewidzialność coraz bliżej

Marzenia o byciu jak Harry Potter, nagłym znikaniu i pojawianiu się niepostrzeżenie w innym miejscu, mogą niebawem stać się rzeczywistością. Naukowcom z University of Birmingham udało się sprawić, że drobny przedmiot stał się niewidzialny.

Choć „czapka niewidka” przykryła zaledwie spinacz do papieru, jest to niewątpliwie ogromny przełom w pracach nad niewidzialnością. Dotychczas fizykom udawało się sporadycznie ukryć mikroskopijne obiekty, o rozmiarach rzędu kilku mikrometrów – widoczny gołym okiem, trójwymiarowy spinacz, będący tysiąckrotnie większy, to już nie lada osiągnięcie.

Zespół naukowców z University of Birmingham , Imperial College of London i Technical University of Denmark, opracowali sposób skutecznego ukrywania przedmiotów przed naszym wzrokiem przy pomocy materiału rozszczepiającego światło.

Wszystko za sprawą kalcytu – naturalnie występującego w przyrodzie kryształu węglanu wapnia (CaCO3).W odpowiednich warunkach, umieszczając ciało pomiędzy dwoma trójkątnymi kawałkami kryształu a lustrem, można sprawić, że znika z pola widzenia. Jak to możliwe?

Gdy światło, będące falą elektromagnetyczną, pada na powierzchnię kryształu następuje rozszczepienie na dwie fale o odmiennej polaryzacji. Mimo iż sam kryształ pozostaje widoczny, obiekt ukryty za nim nie może być dostrzeżony.

Jedyne co ogranicza wykorzystanie tej techniki to wielkość kryształów kalcytu. Jednak największe naturalne kryształy mogą mieć nawet 7 metrów, a więc można byłoby ukryć za nim człowieka, samochód czy działo.

- Do tej pory, dzięki wykorzystaniu sztucznych nanomateriałów, możliwe było ukrywanie jedynie mikroskopijnych obiektów, cieńszych od ludzkiego włosa. Proces ich produkcji jest bardzo powolny i obarczony wysokim ryzykiem niepowodzenia. Wierzymy, że nasza propozycja użycia kalcytu umożliwi w przyszłości opracowanie technologii pozwalającej na ukrywanie znacznej wielkości obiektów i zastosowanie zjawiska niewidzialności np. na polu bitwy – tłumaczy Dr Shuang Hang, kierownik badań z University of Birmingham.

dodany przez: Fantagiro (2.50)



Ocena artykułu: 2.50 
Liczba ocen: 1
Odsłon: 1267
więcej w kategorii: Wiedza  |  Ogłoszenia Gliwice

Tagi opisujace artykuł:


Komentarze (0)
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.


Zaloguj się aby dodać komentarz. Zarejestruj się jeżeli nie posiadasz jeszcze konta.